Jačanje kolektivnog pregovaranja u hrvatskom bankarskom sektoru

SBF - U vrijeme sveobuhvatne transformacije u europskom bankarskom sektoru, sindikati se snažno i odlučno suočavaju s izazovima. Taj duh solidarnosti bio je u potpunosti vidljiv tijekom radionice koju su u Zagrebu organizirali UNI Europa Finance i njegova hrvatska podružnica, Sindikat bankarskih i financijskih djelatnika Hrvatske (SBF), u sklopu projekta Barservice koji financira EU. Radionica održana 15. i 16. travnja 2025. okupila je sindikalne čelnike, stručnjake i istraživače kako bi se pozabavili nekim od najhitnijih pitanja s kojima se suočavaju zaposlenici u financijskom sektoru u Hrvatskoj i šire. Uz sudjelovanje Garetha Murphyja, voditelja industrijskih odnosa i kampanja pri FSU Ireland; Adia Lehnera, voditelja središnjeg radničkog vijeća Bank of Austria i člana Europskog radničkog vijeća UniCredita; i istraživača s Instituta za razvoj i međunarodne odnose (IRMO), događaj je poslužio kao dinamična platforma za razmjenu strategija i akcijsko planiranje.
Sektor pod pritiskom
Hrvatski financijski sektor trenutačno zapošljava oko 18.000 radnika – no njihov broj se smanjuje zbog restrukturiranja koje je u tijeku. Unatoč visokoj profitabilnosti banaka, sektor se bori s privlačenjem novih talenata, uglavnom zbog niskih plaća i ograničenog napredovanja u karijeri. Više od polovice bankarskih radnika u Hrvatskoj zarađuje manje od prosječne plaće, a njih 20 posto zarađuje 1000 eura ili manje mjesečno, dok najviši rukovoditelji zarađuju izvrsno, a banke bilježe rekordne dobiti. Prosječna plaća u Hrvatskoj iznosi 1392 eura neto.
Međutim, pokrivenost kolektivnim pregovorima u bankarskom sektoru je impresivna. Naime, u zemlji u kojoj pokrivenost kolektivnim pregovorima iznosi 61 posto s više od 80 posto bankarskih zaposlenika obuhvaćeno je kolektivnim ugovorima na razini poduzeća. Mnogi od tih ugovora uključuju progresivne odredbe radi boljeg usklađivanja privatnog i poslovnog života radnika, a osobito u pogledu roditeljskih prava koja se nadograđuju na hrvatsko zakonodavstvo. Kolektivni ugovori se u sektoru također bave jednakošću plaća i transparentnošću –što je u fokusu s obzirom na to da su 70 posto radne snage žene, a razlika u plaćama između spolova i dalje je prisutna.
Predsjednik SBF-a Davor Tomić istaknuo je: "Kada bi se banke odrekle samo 6 posto svoje dobiti, svaki bankarski zaposlenik u Hrvatskoj mogao bi zarađivati 500 eura više svaki mjesec - ali umjesto toga, poslodavci se skrivaju iza priče o „održivosti“ u vrijeme kada ostvaruju rekordnu dobit. Zato je izgradnja jakih strategija kolektivnog pregovaranja toliko vitalna. Ova radionica, uz potporu UNI Europa Finance, pokazala je koliko je značajna razmjena informacija među sindikatima.
Učeći od Irske
Gareth Murphy iz FSU Irske povukao je paralele između Hrvatske i Irske, ističući potencijal za međusobno učenje između dviju zemalja sa sličnim sindikalnim strukturama i izazovima. Naglasio je dvostruki fokus FSU-a na obnovu, jačanje sindikata,organiziranje, poticanje rasta članstva i ugrađivanje sindikalizma u kulturu radnog mjesta. Ovi napori, podržani od strane Europskog centra za moć i organiziranje UNI Europa (EPOC), značajno su poboljšali vidljivost i pregovaračku moć financijskog sindikata u Irskoj.
"Poslodavci mogu imati moć prema zadanim postavkama“, rekao je Murphy, "ali kad radnici djeluju kolektivno, pomiču ravnotežu. Jaki sindikati ne traže poštovanje, oni ga zahtijevaju - a tada se rezultati počinju ostvarivati."
Europska solidarnost na djelu
Adi Lehner podijelio je iskustva iz Austrije, gdje je gotovo 100 posto bankarskih radnika pokriveno kolektivnim ugovorima. Najnoviji kolektivni ugovor iz bankarskog sektora u Austriji osigurao je povećanje plaća od 3,15 posto i dodatne beneficije – teško stečena prava postignuta su odlučnošću i solidarnošću, posebno nakon tri teške runde pregovora.
Lehner je također naglasio važnost europskih radničkih vijeća (EWC) i međunarodnih saveza sindikata u osnaživanju zaposlenika u multinacionalnim kompanijama. "U današnjem globalnom gospodarstvu stvarna snaga dolazi iz povezanosti. Europska radnička vijeća i udruženi sindikati članovi UNI Finance daju nam snagu da budemo ujedinjeni u multinacionalnim kompanijama, jer solidarnost ne prestaje na radnom mjestu i ne bi trebala biti ni naša strategija."
Istaknuo je pozitivan primjer zajedničkih izjava UniCredita o odgovornoj prodajnoj praksi, ravnoteži između poslovnog i privatnog života, radu na daljinu, jednakim mogućnostima i cjeloživotnom učenju –ali i izazov u provedbi ovih obveza u svakodnevnoj praksi. Lehner je također istaknuo hitnu potrebu za jačanjem EU Direktive o ERV-u s provedivim pravilima, smislenim konzultacijama i učinkovitim sankcijama.
Radionicu je zaključila Maureen Hick, direktorica UNI Europa Finance, sljedećom porukom: "Snažno kolektivno pregovaranje ne događa se izolirano - učvršćuje ga solidarnost, strategija i zajedničko iskustvo. Ova radionica sa SBF-om snažan je podsjetnik na ono što možemo postići kada se sindikalisti iz različitih država okupe kako bi učili, razmjenjivali iskustva i rasli. Izazovi su stvarni, ali stvarna je i naša zajednička snaga.“
Objavljeno na stranicama: UNI GLOBAL UNION EUROPA
Foto: UNI GLOBAL UNION EUROPA, SBF